• امروز پنج شنبه بیست و نهم شهریور 1397 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

شب شعر “پیرچوگان”در جوار بارگاه امامزاده سید سلطان محمد (ع) برگزار شد

شب شعر “پیرچوگان”در جوار بارگاه امامزاده سید سلطان محمد (ع) برگزار شد

همزمان با دهه کرامت عاشقان و اهالی هنر و ادب در محفل شاعرانه و صمیمانه؛ شب شعر پیر چوگان قبله آمال دل هاگرد هم آمدند و با طبع لطیف و اشعار و سروده های نغز؛ عشق و ارادت خود به ساحت مقدس اهل بیت عصمت و طهارت بویژه امامزاده سید سلطان محمد(ع) را ابراز کردند.

 چهارشنبه 20 شهریور 1392   997  0      

  به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان هرمزگان، همزمان با دهه کرامت عاشقان و اهالی هنر و ادب در محفل شاعرانه و صمیمانه؛ شب شعر پیر چوگان قبله آمال دل هاگرد هم آمدند و با طبع لطیف و اشعار و سروده های نغز؛ عشق و ارادت خود به ساحت مقدس اهل بیت عصمت و طهارت بویژه امامزاده سید سلطان محمد(ع) را ابراز کردند.
دهه کرامت و روز ملی تکریم و بزرگداشت امامزادگان بهانه ای شد تا شماری از شاعران فرهیخته، خوش ذوق و قریحه استان های فارس، کرمان و هرمزگان در اجتماع باشکوه و صمیمانه علاقمندان به فرهنگ و ادب دقایقی میزبان صفا و صمیمیت صحن و سرای با عظمت و کبریایی امامزاده سید سلطان محمد(ع) باشند.
در روز ملی تکریم و بزرگداشت امامزادگان صحن و سرای بارگاه مطهر و نورانی امامزاده سید سلطان محمد(ع) میزبان قلب های پاک، عاشق و با صفایی بود؛ که آمده بودند در کنج خلوت و تنهایی؛ عاشقانه و سرمست در وصف مردی از جنس آب و آینه مشق عشق و دلدادگی کنند.
آری بارگاه با عظمت و کبریایی حضرت سید سلطان محمد(ع) میزبان ۱۷ شاعر فرهیخته و برجسته کشوری بود، شاعرانی که به اذن و دعوت پیر چوگان راهی سفر عشق شدند و آمدند تا دقایقی در حال و هوای حرم مطهر سلاله پاک موسی بن جعفر(ع) نفسی تازه کنند و از زلال جاری کوثر جود، کرم، لطف و محبت خاندان عصمت و طهارت سیراب شوند
در این محفل ادبی که به با هدف تعظیم شعائر اسلامی، تکریم و بزرگداشت شان و منزلت امامزادگان و پاسداشت فرهنگ کهن،غنی و گویش محلی مناطق مختلف برگزار شد، شاعران خوش ذوق و قریحه؛ عاشقانه ها و احساسات پاک و خالصانه خود را در قالب غزل، قصیده و نثر با گویش شیرین محلی به ساحت مقدس امامزاده سید سلطان محمد(ع) پیشکش ساختند.
رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان رودان در حاشیه برگزاری این محفل ادبی استقبال شهروندان از این فعالیت فرهنگی و ارزشی را چشمگیر توصیف کرد و افزود: استقبال علاقه مندان به هنر و ادب از این آیین نشانه پیوند عمیق مردم شهرستان با حوزه فرهنگ و هنر بویژه هنر بالنده و متعالی شعر و ادب پارسی می باشد.
حجت الاسلام بهرام رنجبر با اشاره به تاثیرگذاری شعر در جریان های مختلف اجتماعی؛شعر را یکی از اصلی ترین آثار هنری و ادبی هر فرهنگ دانست و خطاب به هنرمندان شاعر بر لزوم تولید آثار ارزشی، فاخر و اثرگذار در راستای اعتلاء و ارتقای سطح فرهنگی و تربیتی جامعه تاکید کرد.
وی همچنین از چاپ اشعار و سروده های شاعران شرکت کننده در نخستین شب شعر پیر چوگان قبله آمال دل ها خبر داد و اظهار کرد: تمامی اشعار شاعران که در وصف شان و منزلت حضرت امامزاده سید سلطان محمد(ع) سروده شده؛ جمع آوری و در قالب یک کتاب به چاپ می رسد.
روستای زیارت سید سلطان محمد از توابع بخش مرکزی شهرستان رودان در ??? کیلومتری شهرستان بندر عباس واقع شده است.
روستای امامزاده سید سلطان محمد(ع) یکی از زیباترین روستاهای ییلاقی منطقه رودان است که دارای جاذبه های فراوان گردشگری، تاریخی و مذهبی می باشد.
زائران و گردشگران در تمامی ایام سال به ویژه در محرم و صفر، اعیاد و مناسبت های ملی، مذهبی و عید باستانی نوروز از اقصی نقاط کشور بویژه استان های همجوار نظیر کرمان، فارس، شهرستان های هرمزگان و حتی ایرانیان مقیم خارج از کشور با حضور در این امامزاده ضمن ادای احترام به آستان مقدس این سلاله پاک رسول خوبی ها؛ با معبود خود عاشقانه به راز و نیاز می پردازند.
وجود هفت بقعه متبرکه در شهرستان رودان معنویت خاصی به بهشت جنوب بخشیده و حرم حضرت امامزاده سید سلطان محمد(ع) که نسب پاکشان به امام موسی کاظم (ع) می رسد تا همیشه تاریخ چون نگینی زیبا و تابناک بر انگشتری رودان صد درصد شیعه خواهد درخشید.
در پایان این محفل ادبی از هنرمندان شاعر ایوب پرندآور، روح الله قناعتیان، فاطمه فاضلی، علیرضا رنجکش، مرضیه مرادی از استان فارس، لقمان نظری، کامگار رستگاری، ایرج انصاری و احمد یوسف زاده از استان کرمان و مرتضی نصیری، منوچهر ضمیری، ملیحه شیرزادی، محمد دهقانی، زهرا اوسپید، مهدی ناصریان، سید ابراهیم حسینی و علی کریمی از استان هرمزگان با اهدای لوح سپاس، تندیس و جایزه نقدی تجلیل شد.
 
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار