• امروز جمعه پانزدهم آذر 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

پاسخگویی به شبهات

سامانه شکايات

خدمات غيرحضوري

معرفی کارکنان اوقاف هرمزگان

عرفه بهترين فرصت براي خود شناسي و ارتباط با خداوند متعال است

عرفه بهترين فرصت براي خود شناسي و ارتباط با خداوند متعال است

مدیرکل اوقاف وامور خیریه استان هرمزگان گفت: روزعرفه و دعاي عرفه، از معنويت بسيار بالايي برخوردار است و بهترين ايام و فرصت براي خود شناسي و ارتباط با خداوند متعال است.

 شنبه 19 مرداد 1398   187  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف وامور خیریه استان هرمزگان،حجت الاسلام والمسلمین گرایلی در خصوص برگزاري دعاي عرفه افزود: در روايات معتبر و زيادي به عظمت دعاي عرفه تاكيد شده است.
وي ادامه داد: حضرت امام جعفر صادق(ع) مي فرمايند با فضيلت تر از دعاي عرفه و روز عرفه وجود ندارد زيرا در اين روز انسان هاي متدين و مومن شيطان را نا اميد مي كنند و دست رد به سينه او مي زنند.
او به تاكيد حضرت امام حسين(ع) در صحراي عرفه براي برگزاري دعاي عرفه اشاره نمود و گفت: دعاي عرفه بسيار پر نغز و سازنده، فرصتي بي نظير است و راه و مسير انسان براي ارتباط با خدا را تسهيل و اميدوار مي كند.
وی در ادامه بیان کرد: در روایات داریم که اگر بخواهیم به معرفت خدا برسیم باید معرفت نفس داشته باشیم، برای شناخت خدا، در وهله اول هرکس باید خود را بشناسد. یکی از مشکلات عموم مردم، شناخت خود است. امیرالمومنین (ع) در سخنان خود دارند: «کسی که خداوند خودش را نشناسد، حیران در عالم است و به جایی نخواهد رسید.»
حجت الاسلام والمسلمین گرایلی درباره کسب معرفت در دعای عرفه اظهار داشت: یکی از دعاهای معروف ، دعای عرفه سید الشهدا (ع) و یا در ایام شبهای قدر ابوحمزه ثمالی و ... است که با هرنوع لفظ و زبانی در باب خودشناسی و خدا شناسی بیان شده که «من به واسطه تو (خدا) خودم را شناختم و هیچ چیز بالاتر از شناخت معرفت الهی نیست.»
وی با بيان اينكه برترين ويژگي روز عرفه اين است كه روز دعاست، ادامه داد: به همين علت ما در روايات داريم آنقدر دعا در بعد از ظهر روز عرفه مهم است كه با وجود مستحب بودن روزه اگر كسي نتواند با زبان روزه، دعا بخواند بهتر است روزه نگيرد و بخواند.
وي اضافه كرد: اين روز دعاهاي زيادي از جمله دعاي عرفه امام حسين(ع)، دعاي عرفه امام سجاد(ع) و امام صادق(ع) دارد كه از دعاهاي بسيار ارزشمندي است كه به طور قطع محبان، شيعيان و پيروان بايد قبل از خواندن دعا با مضامين آن آشنا شوند.
وي در ادامه بيان كرد: اينكه چرا به روز نهم ذي الحجه روز عرفه گفته مي شود به اين علت است كه حاجي ها در اين روز به سرزمين عرفات يا عرفه مي رسند و حتي به بيرون از مكه معظمه مي روند و موظف هستند نخستين بخش عمل حج كه وقوف در عرفات است را انجام دهند.
حجت الاسلام گرایلی عنوان كرد: در روايت داريم كه در سرزمين عرفات حضرت جبرئيل به حضرت ابراهيم(ع) معارف و مناسك حج را آموخت و حضرت آدم(ع) نيز در اين سرزمين به معارفي دست يافت و همچنين توبه حضرت آدم در اين سرزمين انجام شده است.
وي با بيان اينكه ممكن است دلايل ديگري براي اين نامگذاري گفته شده باشد، افزود: سرزمين معرفت به ضعف انسان، اعتراف به گناهكاري انسان و توبه پذيري و مهرباني خداوند همه اينها به نوعي در صحراي عرفات به صورت زيبا در كنار هم قرار گرفته است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار