• امروز یک شنبه هجدهم خرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

پاسخگویی به شبهات

سامانه شکايات

خدمات غيرحضوري

معرفی کارکنان اوقاف هرمزگان

مدیرکل اوقاف هرمزگان:وقف؛ پس‌اندازی جاری برای دیار باقی

مدیرکل اوقاف هرمزگان:وقف؛ پس‌اندازی جاری برای دیار باقی

حجت الاسلام والمسلمین حسین مهدیان، با بیان اینکه هیچ عمل خیرخواهانه‌ای همچون وقف انسان را ماندگار نمی‌کند، گفت: علاوه بر انتفاع ظاهری که عموم از نیت خیرخواهانه وقف می‌برند، پس‌اندازی نیز برای آخرت است.

 چهارشنبه 6 فروردین 1399   23  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف وامور خیریه استان هرمزگان،حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حسین مهدیان، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان هرمزگان، در گفت‌وگو با ایکنا اظهار کرد: علی‌رغم گفته‌های زیادی که در باب وقف وجود دارد شاید توجهی که باید به این مقوله بسیار مهم نشده است.

وی افزود: وقف در لغت به معنای ایستادن بوده، اما در اصطلاح فقهی «تحبیس العین و تسبیل المنفعة» است، یعنی مالی را نگه داشته و از منافعش بر اساس نیت واقف برای عموم استفاده شود. گذشتن از دارایی و مال کار بسیار سخت است، گاهی خرج کردن برای خود نیز سخت است، اما انسان‌های پیدا می‌شوند که از مال خود برای دیگران می‌گذرند.

مدیرکل اوقاف هرمزگان با اشاره به اینکه انتفاع ظاهری از نیت خیرخواهانه وقف را عموم می‌برند، اما پس‌اندازی برای آخرت واقف نیز هست، تصریح کرد: یکی از واقفین استان هرمزگان اظهار می‌کرد «وقتی دوستانم فهمیدند مالم را وقف کردم به من خرده گرفتند که شما همسر و فرزند و خرج داری، در پاسخ به آن‌ها گفتم به‌اندازه فرزندانم نگه داشته‌ام و اتفاقاً آنچه خواهد ماند همین کاری است که انجام داده‌ام».

مهدیان ادامه داد: خداوند نیز در آیه ۹۶ سوره نحل می‌فرماید: «مَا عِنْدَكُمْ يَنْفَدُ ۖ وَمَا عِنْدَ اللَّهِ بَاقٍ ۗ وَلَنَجْزِيَنَّ الَّذِينَ صَبَرُوا أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ؛ آنچه نزد شماست همه نابود خواهد شد و آنچه نزد خداست (از ذخایر اعمال نیک و ثواب آخرت، تا ابد) باقی خواهد بود و البته اجری که به صابران بدهیم اجری است بسیار بهتر از عملی که به‌جا می‌آوردند».

وی تصریح کرد: در کشور موقوفاتی بالای ۷۰۰ سال وجود دارد، بیش از ۲۲۰ سال از وقف موقوفه محمدعلی در شهرستان میناب استان هرمزگان می‌گذرد اما کماکان جاری و ساری است. چه‌کاری همچون وقف انسان را ماندگار و باقی می‌کند؟ همچنین بیش از ۹۰ سال از وقف موقوفه ناصری که از موقوفات بزرگ استان است در شهرستان‌های بندرعباس و میناب می‌گذرد، واقف اهل حیدرآباد هند بوده و از سال ۱۳۰۵ یک نیت خیرخواهانه در هرمزگان دارد که نامش در کل استان هرمزگان و ایران ماندگار است.

مهدیان با بیان اینکه مردم خونگرم هرمزگان در حوزه وقف و نیت خیرخواهانه گوی سبقت را ربوده‌اند، افزود: در این استان ۷ هزار و ۳۹۰ موقوفه و ۲۲۱ بقعه متبرکه داریم که ۵۳ مورد آن‌ها امامزاده هستند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار