• امروز پنج شنبه ششم آبان 1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

طرح شمیم خدمت

بیانیه حریم خصوصی

راهبرد مشارکت مصوب

بیانیه توافق سطح خدمت در ‌تارنما

میز خدمت

ثبت ۴۵ وقف جدید در هرمزگان

ثبت ۴۵ وقف جدید در هرمزگان

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسین مهدیان، مدیرکل اوقاف و امور خیریه هرمزگان، ظهر امروز، ۱۱ مهرماه، در آستانه آغاز دهه وقف، از دفتر خبرگزاری ایکنا هرمزگان بازدید کرد واز ثبت ۴۵ وقف جدید و اخذ ۳۹۰ سند مالکیت رقبات موقوفات اعم از سند اولیه و سند تبدیلی از دفترچه‌ای به تک‌برگ در یک سال گذشته در این استان خبر داد.

 یک شنبه 11 مهر 1400   22  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف وامورخیریه استان هرمزگان، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا هرمزگان، اظهار کرد: با توجه به فضا و سبقه خوبی که در استان هرمزگان وجود دارد، جای فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی بسیاری در این استان خالی است. به این منظور نیاز به وفاق و همدلی بیشتری میان دستگاه‌ها، نهادها و فعالین فرهنگی و قرآنی و دینی داریم.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسین مهدیان، مدیرکل اوقاف و امور خیریه هرمزگان، ظهر امروز، ۱۱ مهرماه، در آستانه آغاز دهه وقف، از دفتر خبرگزاری ایکنا هرمزگان بازدید کرد و به بیان عملکرد اوقاف و امور خیریه استان در یک سال گذشته پرداخت.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه هرمزگان تصریح کرد: در یک سال گذشته ۴۵ وقف جدید شامل ۳۰ وقف انتفاعی و ۱۵ وقف منفعتی در هرمزگان ثبت شده است. ما در حوزه اجرای نیات نسبت به سال گذشته ۶۰ درصد افزایش هزینه کرد داشته‌ایم.
مهدیان عنوان کرد: برگزاری بیش از هزار و ۲۰۰ برنامه فرهنگی در قالب طرح ویژه‌های مختلفی همچون «آرامش بهاری»،«ضیافت الهی»، «نشاط معنوی»، «بصیرت عاشورایی»، «سوگواره یاس نبوی» و ... در فضای مجازی و یا به صورت حضوری و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، راه‌اندازی ۲۵ مرکز افق جدید در امامزاده‌های سطح استان، راه‌اندازی ۱۰ مرکز مشاوره وقف، بالغ‌بر ۷ میلیارد ریال کمک به هیئت‌های مذهبی در ایام محرم و صفر در قالب طرح شمیم حسینی، برگزاری ۴۲ نشست تخصصی از فعالیت‌های اوقاف هرمزگان در یک سال گذشته بوده است.
وی اضافه کرد: اخذ ۳۹۰ سند مالکیت رقبات موقوفات اعم از سند اولیه و سند تبدیلی از دفترچه‌ای به تک‌برگ، صدور ۷۵ رأی به نفع موقوفات در سراسر استان، توزیع ۴۱ هزار و ۸۵۳ بسته معیشتی، ۱۲۱ هزار پرس غذای گرم، ۴۲۰ هزار قلم بهداشتی بین نیازمندان آسیب‌دیده از کرونا در استان، ثبت و به روز رسانی اطلاعات هزار رقبه در سامانه جامع اطلاعات موقوفات و بقاع متبرکه، تدوین اطلس بقاع متبرکه در استان، نوسازی و احداث ۶۳ هزار و ۹۰۰ متر از رقبات استان، بازسازی، تدوین طرح جامع برای ۷ بقعه متبرکه در سطح استان از دیگر برنامه‌های اوقاف در یک سال گذشته بوده است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه هرمزگان بیان کرد: وظیفه ذاتی اوقاف اجرای دقیق نیات موقوفات است و از این رو بیشتر فعالیت‌های ما در حوزه نیاتی است که واقفین عزیز و نیک‌اندیش برای موقوفات خود در نظر گرفته‌اند. یکی از آسیب‌هایی که ما امروز در استان هرمزگان با آن مواجه هستیم نداشتن تنوع در نیات موقوفات است. بیش از ۷۰ درصد نیات موقوفات در هرمزگان با نیات سیدالشهدا(ع) است و ترغیب واقفان به سمت وقف‌های جدید بر اساس نیازهای روز جامعه، نیاز به یک کار فرهنگی بزرگ با همکاری اصحاب رسانه و دستگاه‌های متولی فرهنگ دارد.
مهدیان با بیان اینکه وقف ماندگارترین فعل است و واقف تا زمانی که اصل موقوفه باقی است از برکات این نیت خیرخواهانه بهره‌مند خواهد شد، افزود: یکی از راه‌های ترویج فرهنگ وقف گسترش وقف مشارکتی در جامعه است. وقف مشارکتی وقفی است که برای موضوعی مشترک و با مشارکت چندین واقف انجام می‌گیرد. واقفان خیراندیش با هر تعداد و با هر مقدار سرمایه می‌توانند در وقف جمعی، مشارکت کنند. به این وسیله افراد با هر سطح درآمدی می‌توانند در این کار خداپسندانه مشارکت داشته باشند و صرفاً منابع مالی زیاد، ملاکی برای کمک‌رسانی نیست.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار